Stara strona
14 listopad 2018

11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin - głosi uchwała.

Hymn Polski

 

W tym roku w niezwykłą atmosferę święta 100. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności zostaliśmy wprowadzeni niezwykle uroczystym montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez panią K. Szczepkowską i wszystkich uczniów naszej szkoły. Ponadto szkolny chór kierowany przez siostrę E. Twardowską odśpiewał rocznicowe pieśni patriotyczne.

 

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć.